Kemik Zayıflaması

Bugün kemik zayıflaması, tıptaki adıyla osteoporoz, son yıllarda özellikle ortalama ömrün uzadığı batı ülkelerinde ve de Türkiye’de dikkati çeker hal almıştır. Teknolojik gelişmeler teşhisi kolaylaş-tırmış, dolayısıyla tedavinin daha sağlıklı bir şekilde yapılmasına imkan vermiştir. Ayrıca pekçok yeni ürün de tedavide kullanılmak üzere hastaların hizmetine sunulmuştur.

Osteoporoz genellikle menopozla birlikte ortaya çıkmaktadır. Ancak, kadınların aylık periodlarında oluşan düzensizlik, yumurtalıklarla ilgili bir hastalık veya ameliyat, hareketsiz bir yaşantı, kalsiyumlu gıdaların eksik tüketimi, güneşten yeterince istifade etmeme ve aşırı sigara tüketimi gibi bazı hallerde osteoporoz daha erken yıllarda da karşımıza çıkabilmektedir.

Günümüzde osteoporoz, yukarıda da belirttiğimiz gibi tıptaki gelişmeler sayesinde, tedavisi büyük çapta mümkün olan bir hastalık haline gelmiştir. Bununla beraber, kemik zayıflamasında hastalık hakkında bilgi sahibi olmak ve bununla ilgili koruyucu hekimliği uygulamak en az tedavisi kadar önemlidir.

Osteoporoz ile ilgili olarak hazırladığımız bu bölümümüzde, hastalığın teşhis ve tedavisine yönelik bilgilerin yanısıra, periyodik kontrollerin düzeni ile kaçınılması gerekenler ve alınacak önlemler hakkında da açıklamalar bulacaksınız.

Kemik zayıflaması ile ilgili soru ve cevaplar için tıklayın