Mezoterapi uygulamalarından aldığımız sonuçlar nedir?

Mezoterapi Türkiye’de 2007 yılı itibariyle takriben yirmibir yıldan beri uygulanmaktadır. Tarafımdan da bu tedavi Haziran 1987’den beri tatbik edilmektedir. Bugüne kadarki hastalarımızın önemli kısmı kireçlenmeleri (en çok boyun, bel ve diz kireçlenmesi) olan kişilerdi. Daha az bir kısmını da ameliyat gerektirmeyen adale, tendon ve bağlarla ilgili hastalığı, siyatik tarzında ağrısı, bölgesel kemik erimesi (lokalize osteoporoz), ayak bileği burkulması, tetik parmak şikayeti olan hastalar oluşturuyordu. Bir kısım hastamızın ise şikayeti selülitti.

Boyun, bel ve ameliyat gerektirmeyen diz kireçlenmesi olan hastalarda, ağrıların hasta tarafından farkedilir derecede azalması veye ortadan kalkması %90 civarında idi. Bazen aynı hastanın birden fazla bölgedeki kireçlenmesine mezoterapi uygulandı. Tedavi ile birlikte, hastalara önerilen bir kısım tavsiyelere uyulması, tedavide alınan olumlu sonuçta etkili oldu. Kilolu hastaların uygun bir diyetle fazla kilolarını vermeleri konusunda yardımcı olundu. Hastalarla uygun bir diyalog sağlanmaya çalışıldı.

Kireçlenmenin dışında yumuşak doku rahatsızlıklarına yaptığımız mezoterapik uygulamalardan aldığımız sonuçlar, yukarıda belirtilen orana yakındı. (Kesin sayı ve oranlar bazı bilimsel kongre ve mecmualarda belirtilmiştir).

Selülit de mezoterapinin en çok etki ettiği hastalıklardan biridir. Son birkaç yıldır mezoterapi uyguladığımız selülitli hastalardan aldığımız sonuçlar, son derece olumludur ve başarı oranı çok yüksektir.